Este aproape incredibil să cuantificăm că domnul Peter a făcut peste de 1300 de ore de voluntariat în beneficiul Asociației Caritas Catolica doar anul trecut. Mai mult: el face voluntariat în mod continuu de 28 de ani. Ca diacon permanent, în Austria colectează constant alimente, materiale medicale și alte donații, pe care le transportă la Oradea cu mașina proprie aproape în fiecare săptămână. În plus, recrutează voluntari și organizează grupuri de lucru, datorită cărora elevii de școală profesională austrieci și profesorii de specialitate pot lucra ca voluntari la renovarea Centrului Sf. Iosif. De la izbucnirea războiului, s-a angajat să transporte lunar în Ucraina donațiile noastre colectate pentru refugiați. El a jucat un rol în fondarea Căminului de copii de la Sâniob, care mai târziu a devenit independent, este un susținător regulat al cantinei sociale Caritas, vizitează, de asemenea, rezidenții căminelor de bătrâni, ține evidența nevoilor lor și îi surprinde întotdeauna cu ceva. Și acestea sunt doar câteva dintre lucrurile pe care le-a făcut pentru noi în ultimele trei decenii.
Suntem încântați că i-am împărtășit bucuria în seara de gală de ieri. A primit meritat premiul pentru cel mai remarcabil voluntar al asociației noastre! Mulțumim DASO pentru organizarea Galei Voluntarilor din nou, după doi ani de pauză din cauza pandemiei. Înseamnă foarte mult pentru noi faptul că orașul recunoaște oficial munca pe care ONG-urile și voluntarii lor o fac pentru comunitatea Oradiei, în special în serviciul bolnavilor, nevoiașilor și persoanelor aflate în situații vulnerabile.