Știri

Elevi austrieci la Centrul Sf. Iosif
25.10.2022
Elevi austrieci la Centrul Sf. Iosif
Al doilea grup de voluntari din acest an a venit la noi din Austria pentru a lucra la renovarea Centrului Social Sf. Iosif. 20 de elevi ai școlii profesionale HTL Mödling, sub îndrumarea profesorilor specializați Michael Wöhrer, Markus Wöhrer și Erwin Haring, au instalat tavane suspendate, au ridicat pereți din gips-carton și au lucrat la renovarea toaletelor de la etajul I.
Târgului Serviciilor Sociale 2022
19.10.2022
Târgului Serviciilor Sociale 2022
Vă așteptăm cu drag la standul Caritas în cadrul Târgului Serviciilor Sociale astăzi până la ora 16 în Piața Unirii. Aici puteți afla informații despre serviciile socio-medicale oferite de asociația noastră, și de asemenea puteți cumpăra obiecte de decor, lumânări, îmbrăcăminte etc. făcute manual de către rezidenții căminelor de bătrâni Caritas.
Flori pentru azilul de bătrâni
14.10.2022
Flori pentru azilul de bătrâni
Am plantat o sută de lalele în grădina căminului de bătrâni Sf. Elisabeta în această după-amiază cu voluntarii noștri entuziaști de la Liceul Ady și Liceul Eminescu. Sperăm ca florile să înfrumusețeze viața bătrânilor din casă încă din primăvară. Vă mulțumim pentru îndrumarea profesională tanti Éva Matyi!
72 de ore fără compromisuri - voluntariat la Caritas Catolica
12.10.2022
72 de ore fără compromisuri - voluntariat la Caritas Catolica
Membrii Asociației Partiumi Halo și ai grupului de tineret al Bisericii Prietenilor au făcut voluntariat alături de noi astăzi, ca parte a programului 72 de ore fără compromisuri. Tinerii și-au dedicat întreaga duminică (9 octombrie) activităților caritabile în cadrul Asociației Caritas Catolica, ca act de închidere a campaniei de trei zile.
Sărbătoare cu clătite la Căminul Sf. Martin
05.10.2022
Sărbătoare cu clătite la Căminul Sf. Martin
I-am sărbătorit pe locuitorii Căminului Sf. Martin cu o liturghie festivă și o gustare de clătite miercuri, 5 octombrie, în legătură cu Ziua Mondială a Seniorilor.
Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice 2022
01.10.2022
Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice 2022
Am sărbătorit Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice la Căminul de bătrâni Sf. Elisabeta, administrată de Caritas Catolica, sâmbătă, 1 octombrie.
Au dansant pentru varstnici
27.09.2022
Au dansant pentru varstnici
Mulțumim membrilor Ansamblului de Dans Oradea pentru că ne-au vizitat cu tradiționalul lor spectacol de itinerarii și i-au încântat pe locuitorii Căminului de Bătrâni Sf. Elisabeta
Am încheiat proiectul UE Bunicii Comunității Salonta
13.09.2022
Am încheiat proiectul UE Bunicii Comunității Salonta
Trei ani de aur s-au încheiat în viața bătrânilor din orașul Salonta. Marți, 13 septembrie, a avut loc evenimentul final al proiectului UE intitulat Bunicii Comunității Salonta, în cadrul căruia au fost oferite sesiuni gratuite de îngrijire de zi și servicii gratuite de îngrijire la domiciliu pentru membrii comunității cu vârsta de peste 65 de ani. În proiectul de trei ani, solicitantul principal, Primăria Salonta a asigurat activitățile centrului de zi, în timp ce, în calitate de partener de proiect, Caritas Catolica Oradea a asigurat îngrijirea la domiciliu la punctul de lucru Salonta.
O viață trăită cu demnitate
01.09.2022
O viață trăită cu demnitate
Un eveniment ieșit din comun a avut loc marți, 30 august, la Azilul de Bătrâni Sf. Elisabeta din Oradea, administrat de Caritas Catolica, unde a fost sărbătorită d-na Dani Elena (tanti Ica) cu ocazia împlinirii a o sută de ani de viață. La ceremonia extraordinară au participat invitați iluștri precum P.S. László Böcskei episcopul diecezan romano-catolic, reprezentantul Cancelariei Prefectului, d-l Cristian Stef, pastorul reformat Melinda Nacsádiné Csuka, directorul Caritas József Rajna, precum și artiști, muzicieni și invitați din străinătate.
Omagiu adus părintelui Döme
31.08.2022
Omagiu adus părintelui Döme
Astăzi, mai mulți dintre angajații Caritas, credincioși și beneficiari chiar și din Sălacea și Salonta au venit în mica capelă a Centrului Sf. Iosif să aducă un omagiu memoriei părintelui Demeter Curaliuc, care a fost însoțit ieri în ultima sa călătorie la cimitirul Rulikowski din Oradea. Slujba memorială a fost o ocazie excelentă pentru colegii care, din cauza programului lor de lucru, nu au putut participa ieri la înmormântarea părintelui Döme.
Pictograme: Oiegar Tímea
Varadinet Web Development