Știri

Voluntari austrieci renovează sediul Caritas
28.06.2022
Voluntari austrieci renovează sediul Caritas
După o pauză forțată de doi ani cauzată de pandemie, în această săptămână, între 26 și 30 iunie, a continuat programul de voluntariat, în cadrul căruia elevii școlii profesionale de construcții HTL Mödling din Austria renovează prin muncă voluntară încăperile de la etajul 1 ale Centrului Social Sf. Iosif, sediul central al Asociației Caritas Catolica din Oradea.
Trimitem pâine pe mesele ucrainienilor
28.06.2022
Trimitem pâine pe mesele ucrainienilor
Deja în primele etape ale crizei refugiaților ucraineni, am aflat din rapoartele de pe teren că în Transcarpatia și în alte regiuni ale Ucrainei, unde erau mulți refugiați, a existat o lipsă severă de pâine. Morile nu aveau nimic de mőcinat, iar brutăriile care mai funcționau au fost nevoite să se descurce din foarte puțină făină. Prin urmare, din februarie, am încercat să transferăm mare parte din rezervele noastre de făină în regiunile afectate de criză pe mai multe rute – mai ales către organizațiile de ajutor din Nevetlenfolu, Munkachevo și Vynohradiv, de unde donațiile au fost re-distribuite în multe alte zone ale Ucrainei.
Spectacol de teatru în azilul de bătrâni
23.06.2022
Spectacol de teatru în azilul de bătrâni
Dorim să mulțumim Trupei Lilliput a Teatrului Szigligeti pentru că a adus o doză de literatură vie și muzică locuitorilor Căminului de bătrâni Sf. Elisabeta. Piesa Barosul satului, în regia Ritei Bartal Kiss, a fost o experiență de neuitat pentru vârstnici.
Am donat hrană uscată adăpostului pentru pisici
10.06.2022
Am donat hrană uscată adăpostului pentru pisici
Deși misiunea Asociației Caritas Catolica este în primul rând de a ajuta persoanele nevoiașe și comunitățile umane, ne bucurăm că uneori putem ajuta și animăluțele. Datorită colaborării cu Banca Pentru Alimente Oradea, ieri am avut ocazia să donăm 180 de kilograme de hrană uscată pentru pisici Asociației Prietenii Pisicilor Oradea.
Domnul Szabo s-a stins din viață
17.05.2022
Domnul Szabo s-a stins din viață
Suntem profund întristați să anunțăm că membrul fondator al Asociației Caritas Catolica Oradea și stimatul nostru coleg SZABO LUDOVIC DĂNILĂ s-au stins din viață în această dimineață, la vârsta de 71 de ani, după o lungă boală, suportată cu demnitate și optimism.
S-a încheiat proiectul UE pentru dezvoltarea îngrijirii la domiciliu
12.05.2022
S-a încheiat proiectul UE pentru dezvoltarea îngrijirii la domiciliu
Ziua Internațională a Asistenților Medicali a oferit cadrul pentru conferința de închidere a proiectului finanțat de Uniunea Europeană întitulat Dezvoltarea serviciilor sociale de îngrijire la domiciliu destinate persoanelor vârstnice a Asociației Caritas Catolica, în data de 12 mai 2022, în sala Palatului Episcopal Romano-Catolic din Oradea. În cadrul proiectului de trei ani, au fost instruiți 15 asistenți medicali și au fost tratați gratuit peste 200 de pacienți la 6 puncte de lucru în județul Bihor și în localitățile arondate. Pe lângă oficialitățile invitate, au fost prezenți la eveniment mai mulți pacienți care au reușit să-și treacă gradul de vulnerabilitate datorită asistenței medicale și sociale primite în cadrul programului, iar starea lor de sănătate s-a îmbunătățit pe termen lung.
Primul transport de ajutor umanitar independent ai Asociației Caritas Catolica a ajuns în Ucraina
21.04.2022
Transportul conținea aproximativ 295 kg de conserve, 263 kg de mâncare pre-gătită, 250 kg de făină fină, precum și pături, saltele, lenjerie de pat, alimente pentru copii și produse de îngrijire pentru sugari.
Caritas România – de la ajutor de urgență pentru persoanele din Ucraina la servicii sociale pe termen mediu si lung
11.04.2022
Cluj-Napoca a găzduit Adunarea Generală a Confederației Caritas România, între 5 si 6 aprilie 2022. Prezenți fizic sau online, la adunare au participat ÎPS Aurel Percă - Arhiepiscop și Mitropolit al Arhidiecezei de București, Președintele Conferinței Episcopilor din România, PS Claudiu Lucian Pop - Episcop al Eparhiei Greco-Catolice de Cluj-Gherla, PS Jenő Schönberger - Episcop al Diecezei de Satu Mare, Președintele Comisiei pentru Dreptate și pace a C.E.R. și responsabil de activitatea Caritas. Acestora li s-au alăturat directori generali ai celor 10 asociații Caritas ce își desfășoară activitatea în 30 de județe.
"Magnoliile se înfloresc pentru voi"
11.04.2022
"Magnoliile se înfloresc pentru voi"
Caritas Catolica din Oradea și-a onorat cei mai activi voluntari în cei doi ani de la izbucnirea pandemiei vineri, 8 aprilie 2022, în cadrul unei seri speciale de gală găzduită de impresionanta sală de la subsol a Palatului Episcopal.
Am trimis ajutor umanitar în Ucraina
Am trimis ajutor umanitar în Ucraina
Vineri am încărcat donațiile, sâmbătă au ajuns la destinația în Ucraina. Caritas Catolica a trimis aproximativ 550 de kilograme de conserve neperisabile, 150 kg de alimente semipreparate și 50 kg de făină în regiuni afectate de război în Ucraina în cadrul unei colaborări cu Asociația Sfântul Vincențiu de Paul (SSVP). Dorim să mulțumim sponsorilor noștri din străinătate pentru alimentele de înaltă calitate oferite, în special firmei HAK din Olanda și partenerilor noștri de la caritas Unden.
Pictograme: Oiegar Tímea
Varadinet Web Development