Dimineața, voluntarii tineri au mutat mobilierul și echipamentele în aripa renovată a Centrului Social Sf. Iosif, apoi la prânz programul a continuat la Căminul de bătrâni Sf. Elisabeta, unde Andrea Nagy, coordonatoarea instituției, și Emőke Pintér, asistent medical, au prezentat voluntarilor tehnicile de manipulare a unui scaun cu rotile și modurile de a sprijini în mod profesional persoanele vârstnice în mers. Tinerii au testat mai întâi ceea ce învățaseră unul cu celălalt, iar apoi și-au putut pune cunoștințele în practică, deoarece i-au dus pe unii dintre locuitorii mai curajoși ai căminului pentru o plimbare în parcul din apropiere. După aceea, voluntarii Asociației Halo au susținut și un spectacol de cor emoționant de frumos, în timp ce bătrânii, care s-au înfometat după plimbare, și-au mâncat binemeritatul prânz.

Ziua s-a încheiat cu o sesiune hilară de făină la depozitul de pe Sirul Canonicilor al Asociației Caritas, unde tinerii au distribuit 100 de porții de făină în pungi mai mici - care ulterior vor fi donate persoanelor nevoiașe. Deși munca era grea, a fost realizată într-o dispoziție extrem de bună. Le mulțumim tinerilor pentru munca pe care au depus-o cu entuziasm și conștiinciozitate. Fotografiile de mai jos ne spun despre atmosferă.