La evenimentul de închidere de marți, managerul de proiect Ildikó Molnár a salutat congregația în sala de conferințe a hotelului Slavia, iar apoi episcopul diecezan romano-catolic László Böcskei și-a împărtășit gândurile, subliniind că proiecte similare creează valoare în comunitate, deoarece întreaga societate poate fi judecată după modul în care își tratează bătrânii. Pastorul suprem le-a mulțumit inițiatorilor proiectului, precum și echipei Caritas Catolica, care, ca mână de ajutor a Bisericii, oferă îngrijire pacienților încă din 1997 nu numai la Oradea, ci și  la Salonta încă de la început. "Fie ca Dumnezeu să perfecționeze și să ducă mai departe cu contribuția noastră această sarcină frumoasă, astfel încât o lume mai simpatică să poată fi realizată prin noi", a subliniat el.

La rândul său, primarul László Török ne-a reamintit cât de importanți sunt vârstnicii pentru comunitate, deoarece au muncit o viață, au construit orașul și, prin urmare, municipalitatea consideră sprijinul lor o prioritate. "O comunitate care nu-și prețuiește bătrânii nu este demnă de un viitor luminos", a spus el. Edilul a mulțumit echipei de proiect și în special echipei Caritas Catolica, care a fost un catalizator pentru activitatea din punctul său de vedere.

Rezultatele proiectului au fost prezentate de Ildikó Molnár, manager de proiect. Ea a spus că, în ultimele 36 de luni, peste 180 de persoane în vârstă au putut beneficia de asistență socială integrată, dintre care peste 115 persoane în vârstă au vizitat regular centrul de zi Salonta și peste 50 de persoane bolnave au primit îngrijiri gratuite la domiciliu. Unul dintre țintele specifice ale proiectului a fost ca mai mult de jumătate dintre persoanele asistate să-și depășească statutul vulnerabil datorită îngrijirii pe care au primit-o. În plus, 4 angajați au participat la diverse cursuri de perfecționare profesionale în domeniile comunicării și îngrijirii vârstnicilor. De asemenea, s-a creat o aplicație care poate fi descărcată pe telefon numită SalontApp.

Rezultatele centrului de zi au fost prezentate de Tünde Kurucz, șeful centrului. Centrul a fost înființat de Primăria Salonta. Activitatea a început cu identificarea potențialilor beneficiari și promovarea serviciului, toate acestea fiind îngreunate de pandemie. Personalul a ajuns la peste 3000 de persoane în vârstă prin întâlniri directe și materiale informative împărțite în public. Serviciul a devenit în scurt timp foarte popular în rândul persoanelor în vârstă. Ca parte a îngrijirii de zi, persoanele în vârstă au putut participa la activități precum fizioterapie, consiliere psihologică, dans pentru seniori, sesiuni de cântece, yoga pentru seniori, cursuri de calculator, jocuri de societate, excursii de grup și seri de dans.

Rezultatele serviciului de îngrijire la domiciliu au fost prezentate de managerul de proiect Nagy Hortensia, subliniind cât de important și eficient este ca persoanele în vârstă să primească îngrijirile necesare în propria locuință și nu într-un cadru instituțional și, de asemenea, a subliniat că, după finalizarea proiectului, va fi necesară implicarea în continuare a administrației locale în sustenabilitatea serviciului. Evenimentul s-a încheiat cu o discuție informală și o recepție tip bufet, după care părțile interesate au putut face o vizită de grup în clădirea Centrului de zi Salonta.