Festivitatea de distribuire a fost organizată în parteneriat cu Caritas Catolica pentru a aduce personal "cutiile de pantofi" pregătite împreună cu prietenii, voluntari și donatori. Pachetele au conținut dulciuri, pastă de dinți, jucării, rechizite școlare sau șepci, eșarfe, mănuși. El a explicat că fiecare dintre cele 180 de pachete este unic- și toate au fost făcute cu mare dragoste.

Două instituții de presă germană, Schwäbischen Zeitung și Gemeindeblatt Dürmentingen, au ajutat anunțând această acțiune, astfel încât mulți cititori au fost implicați în lanțul binefacerii. La nivel instituțional, s-au alăturat școala Realschule Riedlingen și grupul Rotary-Club Kirchheim-Nürtingen, care au contribuit cu generozitate la bucuria copiilor cu 30 de pachete.

În județul Bihor, studenții defavorizați care studiază în cadrul centrelor de zi administrate de Fundația Creștină Diakonia au fost invitați la ceremonia de predare, care a avut loc miercuri, 28 decembrie, în Muzeul Săcueni. Primăria a pus la dispoziție autobuze școlare pentru ca elevii să ajungă din diferite localități.

Împreună cu municipalitățile, Fundația operează programe after-school pentru copii în 8 locații. De laudă munca conștiincioasă a educatorilor și asistenților sociali pentru participarea disciplinată a copiilor mici la eveniment. Spectacolul lor a inclus colinde de Crăciun, poezii și felicitări de Anul Nou.

În timp ce copiii din următoarele 6 localități copii au putut primi cadourile în persoană –Cadea, Tarcea, Cherechiu, Ciocaia, Cubulcut, Sânnicolau de Munte –, iar alte două localități au fost reprezentați de profesoare (Cheșereu și Curtuișeni) și ele vor livra pachetele cadou copiilor locali.

După distribuirea cadourilor, în fața frumosului brad din piață a fost făcută o fotografie de grup comună și toți copiii s-au întors acasă plini de bucurie și emoție, astfel încât să poată deschide cutiile de cadouri acasă.