Látogatásuk keretében a mélyszegénységben élő magyar közösségek helyzetét mérték fel, valamint kapcsolatkialakítás céljából párbeszédet folytattak azokkal az egyházi és civil szervezetekkel, amelyek ezeknek a közösségeknek a megsegítésén dolgoznak.

A nagyváradi egyházmegyéhez tartozó közösségekben Kiss Márton éradonyi plébános, az ifjúsági programok és a cigánypasztoráció tevékeny szervezője kalauzolta el a delegációt. A Caritas Catolica nagyváradi székhelyén Dunai József ügyvezető igazgató ismertette a segélyszervezet tevékenységét, majd az együttműködési lehetőségekről tárgyalt a magyar küldöttség tagjaival.

„Látogatásunk célja – amely már néhány évre visszanyúlik – az, hogy a Kárpát-medencét feltérképezzük és egy olyan hálózatot tudjunk létrehozni, amely hatékonyan tud küzdeni a nyomor és a szegénység ellen. A legfontosabb feladat hogy meggátoljuk a nyomor újratermelődését, ezért egy olyan koncepciót kellett megoldanunk, amely a gyermekek köré építve tud jövőt és megélhetést biztosítani, a fogantatástól a foglalkoztatásig tartó ívben tudjuk a fiatalokat egy élhetőbb jövőbe beépíteni” – nyilatkozta Dr. Szakács Ferenc Sándor, a Társadalmi Felzárkóztatásért Felelős Helyettes Államtitkárság egyházi és civil ügyekért felelős koordinátora.

„Nagyon jó látni azt, hogy jó emberek mindenhol vannak. Ez fontos mert a társadalom csak akkor lesz működőképes, ha a nyomor újratermelődését megakadályozzuk. Hasonló találkozások alkalmával sokmindent el lehet érni hiszen úgy az egyházi mint civil szervezetek, amelyek a felzárkóztatásban aktív szerepet vállalnak, valamint az egyetemi kutatók és a politikai döntéshozók különböző fórumokon való találkozása és egymás megfigyelése adhat számtalan jó megoldást” – tette hozzá Dr. Szakács Ferenc Sándor.