Știri

Ajutor pentru începerea anului școlar
15.09.2021
Ajutor pentru începerea anului școlar
Miercuri, 15 septembrie, voluntarii Asociației Caritas Catolica au distribuit donații sub formă de rechizite școlare comunității Școlii Gimnaziale Lucreția Suciu din Oradea, formată în mare proporție din copii de etnie romă. Cele șapte lăzi și alte zeci de ghiozdane umplute cu rechizite școlare au venit de la sponsorii austrieci ai Asociației Caritas Catolica, ca urmare a colecei de vară a diaconului permanent Peter Zidar și a comunității parohiale Maria Ansbach din Austria. Pachetele au inclus acuarele, caiete, papetărie, jucării, ghiozdane, dosare, îmbrăcăminte și alte echipamente educaționale.
Dialog privind ajutorarea comunităților care trăiesc în sărăcie extremă
30.07.2021
Dialog privind ajutorarea comunităților care trăiesc în sărăcie extremă
Ca ultima oprire a turului lor de o săptămână în Transilvania, vineri, 30 iulie delegații din partea Ungariei Dr. Szakács Ferenc Sándor, coordonatorul responsabil cu biserica și afacerile civile al Secretariatului Adjunct de Stat pentru Incluziune Socială, și Tibor Rácz, adjunct al secretarului de stat pentru politică națională, au făcut o vizită și la sediul Asociației Caritas Catolica din Oradea.
Donați sânge pentru o profesoară!
16.07.2021
Donați sânge pentru o profesoară!
O profesoară renumită are nevoie de ajutorul comunității. ENIKŐ HOCHHAUSER, directoarea adjunctă a Liceului "Mihai Eminescu", mamă a doi copii, are nevoie urgentă de SÂNGE din cauza unei boli grave!
Concerte de vară în căminul de bătrâni
01.07.2021
Concerte de vară în căminul de bătrâni
Două spectacole muzicale de înaltă calitate au fost susținute în această săptămână în grădina Căminului de Bătrâni Sf. Elisabeta din Oradea, administrată de Asociația Caritas Catolica.
S-au inaugurat cabinetele medicale Caritas în Oradea
10.06.2021
S-au inaugurat cabinetele medicale Caritas în Oradea
Joi, 10 iunie 2021 a avut loc festivitatea de inaugurare a Societății Civile Medicale Caritas Catolica, care va oferi consultații medicale de specialitate pacienților în Oradea, cu posibilitate de gratuitate pentru cazurile sociale anchetate pe baza unei recomandări din partea conducerii Asociației Caritas Catolica.
07.05.2021
(Citiți mai departe pentru formularul online)
Înviere sărbătorită prin acte caritabile
05.05.2021
Înviere sărbătorită prin acte caritabile
Un principiu important în munca caritativă este de a oferi ajutor în spirit creștin tuturor nevoiașilor indiferent de apartenență etnică sau religioasă. De aceea angajații și voluntarii asociației au derulat o serie de acțiuni umanitare cu ocazia ambelor sărbători pascale și cel catolic, și cel ortodox.
Ne sprijină de 26 de ani
30.03.2021
Ne sprijină de 26 de ani
Ne-a vizitat și astăzi, și nici de această dată nu a sosit cu mâna goală acest erou ascuns al vieții cotidiene care, fără nici o publicitate, dar cu o muncă harnică și tăcută și o atitudine modestă, creștină, sprijină regulat nevoiașii Diecezei Oradea.
AGA Caritas ținută la episcopie sub reguli stricte
18.03.2021
AGA Caritas ținută la episcopie sub reguli stricte
Marți, 16 martie, în sala festivă a Palatului Episcopal a avut loc adunarea generală anuală a Caritas Catolica din Oradea.
Întâlnirea episcopului cu echipa de îngrijire la domiciliu
26.02.2021
Întâlnirea episcopului cu echipa de îngrijire la domiciliu
În anii precedenți, episcopul Laszlo Böcskei a vizitat în mod tradițional toate centrele de îngrijire la domiciliu din cadrul asociației Caritas Catolica, precum și pacienții pe care le îngrijesc. Întrucât reglementările epidemiologice nu au permis o astfel de vizită în acest an, vineri, 26 februarie 2021, episcopul a invitat personalul Caritas Catolica la Palatul Episcopal din Oradea. În prezent, Caritas are grijă zilnic de 276 de pacienți din eparhie.
Pictograme: Oiegar Tímea
Varadinet Web Development