Să ajutăm împreună!

Doriţi să participaţi şi dumneavoastră în lupta noastră împotriva sărăciei? Poate că aţi dori să oferiţi un cadou unui copilaş? Aţi dori să participaţi în realizarea pachetelor de cadou cu ocazia Crăciunului?

Acum aveţi ocazia să contribuiţi cu donaţia dumneavoastră ocazională sau regulară la activitatea caritativă a organizaţiei noastre.

În cazul trimiterii sumei donate prin mandat poştal, vă rugăm completaţi documentul necesar la oficiul poştal cu datele dumneavoastră şi a organizaţiei Caritas, cu menţiunea „donaţie”. De asemenea, puteţi depune suma respectivă personal la sediul nostru de pe Şirul Canonicilor, unde primiţi chitanţa care justifică sume oferită de dumneavoastră.

Dacă pentru dumneavoastră donaţia depusă în contul nostru bancar vi se pare o modalitate mai sigură şi confortabilă, informaţiile conturilor noastre sunt următoarele:

RON:   RO58BTRL00501205736672XX
EUR: RO07BTRL00504205736672XX
SWIFT: BTRL RO22XXX
BANCA TRANSILVANIA SUCURSALA ORADEA
adresa: B-dul Dacia nr. 38- 40 ORADEA 410346  Jud. BIHOR

Sprijiniţi activitatea umanitară a organizaţiei Caritas Catolica Oradea prin oferirea a 3,5% din impozitul pe venitul dumneavoastră. Completaţi formularul 230, prin care specificaţi ca 3,5% din impozitul pe venit plătit statului să fie asigurat asociaţiei noastre. Formularul se poate trimite prin poştă sau predat personal la Direcţia Finanţelor Publice, ori depus la sediul Asociaţiei Caritas Catolica. Nu uitaţi! Acum dumneavoastră decideţi cum va fi folosit cei 3,5% din impozitul plătit! Data limită: 15 martie 2021.

Daţi click pe acest link pentru a accesa Formularul 230 completat.

Pentru ALTE VENITURI ÎN AFARA SALARIULUI tipăriţi FORMULARUL 200 precompletat cu datele Asociaţiei Caritas Catolica.

Doriţi să deduceţi suma donată din impozitul pe profit a firmei sau companiei dumneavoastră?

Legea română permite să încheiaţi un contract de sponsorizare, iar suma oferită este deductibilă din impozitul pe profit datorat, în limita a 20% din sumă, cu condiţia cumulativă de a nu depăşi 3‰ din cifra de afaceri.  Astfel cu banii pe care le-aţi da guvernului puteţi să sprijiniţi un proiect sau o fundaţie umanitară.

Sau poate doriţi să oferiţi ceva mai tangibil sau obiecte de care nu mai aveţi nevoie dar pot fi utile pentru altcineva? Dacă doriţi să donaţi beneficiarilor asociaţiei Caritas Catolica diferite obiecte, produse, echipamente contribuind astfel la munca noastră, vă rugăm contactaţi-ne personal la secretariat sau telefonic ori în format electronic.

Următoarea listă este doar informativă.  Puteţi dona şi alte produse care nu apar mai jos:
articole de îmbrăcăminte şi încălţăminte pentru toate vârstele
lenjerie de pat, plăpumi, saltele
jucării, animale de pluş
perdele şi draperii
veselă şi tacâmuri
electrocasnice
articole de hobby
articole de sport
rechizite şcolare
genţi, geamantane
aparate, scule, ustensile de întreţinere, de reparare
biciclete
echipament IT sau de divertisment
articole de baie, chiuvete, robinete
articole casnice
medicamente, articole sanitare
alimente
mobilier
V-a trezit interesul un proiect, program sau serviciu Caritas, doriţi să aflaţi mai multe informaţii, sau doriţi să participaţi în activităţile noastre caritative?

Dacă doriţi să sponsorizaţi în mod specific un departament sau un serviciu anume a organizaţiei Caritas Catolica Oradea sau aveţi nevoie de mai multe detalii referitor la modalităţi de sponsorizare sau referitor la cum se folosesc donaţiile primite, vă rugăm să ne contactaţi prin telefon sau e-mail.

Vă mulţumim pentru orice donaţie în numele nevoiaşilor sprijiniţi de Caritas Catolica Oradea!